Červená sedma - cswiki.cz

Červená sedmaČervená sedma byl slavný kabaret v Praze, kterým prošla řada známých českých umělců počátku 20. století.

Založil jej Jiří Červený se svými přáteli v prosinci 1909. Největší slávu tento kabaret zažil v období kolem 1. světové války.

Kolem roku 1916 se profesionalizuje, působí v Rokoku. Od roku 1918 pak v samostatném působišti v hotelu Central v Hybernské ulici (později zde působilo Komorní divadlo, pobočná scéna Městského divadla na Královských Vinohradech).[1] V roce 1919 otevřel kabaret svoji pobočku v Brně a za období od března do prosince 1919, kdy byla pobočka pro nepřílišný zájem diváků uzavřena, se konalo v Brně 75 večerních představení.[2]

V říjnu roku 1921 se kabaret stěhuje do vinárny Obecního domu.[3] V roce 1922 ale zanikl pro nezájem publika. Poslední představení se konalo dne 19. března 1922.[4]

V repertoáru byla směs písní, kupletů i hraných scén. Dá se říci, že tento kabaret předcházel pozdějším divadlům malých forem.

Obsah

Citát


Pražské kabarety, jichž se na počátku našeho století vyrojilo víc než dost, neměly však většinou dobrou úroveň a nedovedly spojovat zábavu s kulturou...Proti tomuto nedobrému stavu revoltovala právě Červená sedma. Vytkla si za cíl dělat umělecký kabaret. Sedmičkáři chtěli bavit s vkusem, s vysokými uměleckými nároky, a chtěli i odpovídat na problémy života. Mladá skupinka intelektuálů, hledající ztěžka své místo v tehdejším rozbouřeném světě, rázem získala na svou stranu kdekoho z naší umělecké obce.
— František Černý[5]

Slavní účinkující


Odkazy


Reference

  1. Kolektiv autorů: Dějiny českého divadla/IV., Academia, Praha, 1983, str. 160
  2. Jiří Červený: Červená sedma, Orbis, Praha, 1959, str. 198–201
  3. Kolektiv autorů: Dějiny českého divadla/IV., Academia, Praha, 1983, str. 50
  4. Jiří Červený: Červená sedma, Orbis, Praha, 1959, str. 272
  5. Jiří Červený: Červená sedma, Orbis, Praha, 1959, str. 8

Literatura
Kategorie: Kabaret | Nové Město (Praha 1) | Zaniklá divadla v Praze | Vzniklo 1909 | Zaniklo 1922 | Kultura na Novém Městě (Praha)Poslední aktualizace: 11.11.2020 10:04:28 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.