Alois Dvorský - cswiki.cz

Alois DvorskýAlois Dvorský
Rodné jméno Alois Vaníček
Narození 24. října 1883
Hořice v Podkrkonoší
Rakousko-Uhersko
Úmrtí 10. října 1966 (ve věku 82 let)
Praha
Československo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alois Dvorský, vlastním jménem Alois Vaníček, křtěný Alois Jan (24. října 1883 Hořice v Podkrkonoší[1]10. října 1966 Praha) byl český herec-komik.

Obsah

Život


Během svého života vystupoval přibližně ve 150 československých filmech, většinou se ale jednalo pouze o role malé či epizodní. Mezi jeho větší film. role patří statkář Petr Ivanovič Dobšinský, ve filmu Revizor (1933), pan domácí ve filmu Život je pes (1933), účetní Dlouhý starající se o malou neteř ve filmu Naše XI. (1936), hospodář Josef Zmok ve filmu Ducháček to zařídí (1938).

Hrát divadlo začal již na počátku 20. století, kdy účinkoval jako komik v různých venkovských a kočovných divadelních společnostech, později působil v Praze, kde také prošel celou řadou zdejších divadel.

Dne 25. srpna 1919 se v Poděbradech oženil s divadelní herečkou Růženou Šťastnou (1893).[2]

V českém filmu se objevil už počátkem 20. let ještě v éře němého filmu. Posledními filmy, ve kterých vystupoval, byly snímky Káťa a krokodýl (kde ve svých 82 letech coby děda se sekyrkou lezl po střeše) a Bílá paní, oba z roku 1965. Úplně poslední roličky ztvárnil jen nedlouho před svou smrtí v roce 1966 ve snímku Kdo chce zabít Jessii? a v televizním seriálu Klabzubova jedenáctka.


Filmografie, výběr


Zajímavost


Patrně jako jediný český herec si ve 20. století zahrál ve všech 3 filmových verzích Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

Odkazy


Literatura

Reference

  1. SOA Zámrsk, Matrika narozených Hořice (1876-1884) , sign. 47-3328, ukn 2681, str. 526. Dostupné online.
  2. Matriční záznam o sňatku Aloise Vaníčka (Dvorského) s Rosálií Šťastnou okresní úřad Nymburk

Externí odkazy
Kategorie: Čeští herci | Čeští herci němého filmu | Čeští komici | Narození v Hořicích | Narození 24. října | Narození 1883 | Úmrtí 10. října | Úmrtí 1966 | Úmrtí v PrazePoslední aktualizace: 13.11.2020 06:14:56 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.