Divadlo Komedie - cswiki.cz

Divadlo KomedieDivadlo Komedie
Průčelí budovy, kde sídlí divadlo Komedie
Základní informace
Stát Česko
Místo Praha
Typ divadla profesionální divadlo
Zaměření činohra
Budova
Styl funkcionalismus
Další informace
Adresa Divadlo Komedie
Jungmannova 15/1
Praha 1, Nové Město
110 00  Praha 1
Ulice Jungmannova
Oficiální web http://www.divadlokomedie.eu/
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divadlo Komedie je divadlo patřící pod Městská divadla pražská. Nachází se v Praze 1 na Novém Městě v Jungmannově ulici.

Obsah

Historie


Mezi třicátými a čtyřicátými léty vedl divadlo herec Vlasta Burian. Od roku 1950 patřilo pod nově založená Městská divadla pražská spolu s divadly Komorním a ABC. V sedmdesátých letech v jeho budově sídlilo Divadlo Jiřího Wolkera, poté bylo uzavřeno a rekonstruováno.

K jeho znovuotevření došlo v sezoně 1991/92, která přinesla umělecké osamostatnění jednotlivých scén MDP a divadlo dále působilo pod názvem Divadlo Ká. Nové vedení Městských divadel pražských v čele s ředitelem Janem Vedralem  a uměleckým šéfem Petrem Paloušem (a následně Jaroslavem Gillarem) zvolilo pro název divadla počáteční písmeno předchozích úspěšných scén MDP (Komedie a Komorní) a repertoárem navázalo na tradici Komorního divadla, které se profilovalo jako dramaturgicky náročné a inscenačně průbojné. Od července 1994 stanuli ve vedení Divadla Komedie  (1994–2002) Michal Dočekal (jako umělecký šéf) a režisér Jan Nebeský. Divadlo přešlo ke svému dřívějšímu názvu a svojí nekonvenční dramaturgií se zařadilo k divácky vyhledávaným osobitým pražským scénám. Dramaturgie vynikala především netradičním pojetím klasických divadelních textů. V roce 1996 scéna získala titul divadlo roku.

V roce 2002 odešel Michal Dočekal do Národního divadla a následným konkurzem na nového provozovatele skončila na dalších bezmála dvacet let éra Divadla Komedie v rámci uskupení Městských divadel pražských.

Pražské komorní divadlo

Po vypsání konkurzu na obsazení Divadla Komedie zvítězil projekt Pražského komorního divadla. Ředitelem divadla byl režisér Dušan David Pařízek a uměleckým šéfem režisér David Jařab. Pod jejich uměleckým vedením se opět podařilo vybudovat jednu z nejprogresívnějších českých divadelních scén. Repertoár divadla se opíral především o divadelní texty uvedené v české či světové premiéře a soustředil se na okruh představitelů německého a rakouského dramatu (Thomas Bernhard, Werner Schwab nebo Elfriede Jelinek). Divadlo získalo opakovaně titul divadlo roku a jeho umělecká činnost byla hojně oceňována doma i v zahraničí. Nakonec bylo v roce 2011 nuceno ukončit svoji činnost z důvodu neudělení odpovídající výše grantu.

Divadlo Company

Následovalo výběrové řízení, ve kterém vyhrálo sdružení Divadlo Company.cz (ředitel Vojtěch Štěpánek a umělečtí šéfové Eva Bergerová a Jan Novotný), které v dubnu 2016 odešlo z prostor Divadla Komedie do sálu Divadla Na Prádle. Důvodem odchodu bylo též neudělení odpovídajících finančních prostředků. Umělecký tým Divadla Company.cz  zde realizoval svůj projekt Centra východní dramatiky, přičemž se dramaturgicky zaměřoval na inscenování zcela nových či dosud neobjevených autorů z východních zemí.

Od února 2017 byl sál Divadla Komedie propůjčen souboru Divadla Na zábradlí, neboť na jeho domovské scéně probíhala rekonstrukce.

Současnost


Od sezóny 2018/2019 je divadlo Komedie opět součástí Městských divadel pražských a skladbou programu míří zejména k mladému publiku.

Umístění


Divadlo sídlí ve funkcionalistickém paláci z roku 1930 od architekta Josefa Říhy člena ČŠK Riegel, v němž se dříve nacházela Báňská a hutní společnost[1], v projektu budovy se rovnou uvažovalo s prostory k pronájmu pro divadlo a klubovnu s šermírnou ČŠK Riegel, na konci bloku ulic Jungmannova a Vladislavova v Pasáži Vlasty Buriana, mezi tramvajovými zastávkami Lazarská a Vodičkova.[2]

Ocenění


Divadlo získalo několik ocenění, v letech 2007 a 2009 se dočkalo označení divadlo roku.[3]

Odkazy


Reference

  1. Prostor Divadla Komedie Archivováno 21. 12. 2008 na Wayback Machine, oficiální stránky Divadla Komedie
  2. Kde nás najdete , oficiální stránky Divadla Komedie
  3. O Divadle Komedie , oficiální stránky Pražského komorního divadla s.r.o.

Související články

Externí odkazy
Kategorie: Divadla v Praze | Držitelé Ceny Alfréda Radoka – divadla rokuPoslední aktualizace: 14.11.2020 09:54:09 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.