Dvanáct křesel (film, 1933) - cswiki.cz

Dvanáct křesel (film, 1933)Dvanáct křesel
Základní informace
Země Československo
Polsko
Jazyk čeština
Žánry filmová komedie
film založený na románu
Předloha Dvanáct křesel
Scénář Karel Lamač
Režie Michał Waszyński
Martin Frič
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Vlasta Burian
Adolf Dymsza
Zula Pogorzelska
Zofia Jaroszewska
Wiktor Biegański
… více na Wikidatech
Hudba Władysław Daniłowski
Kamera Antoni Wawrzyniak
Výroba a distribuce
Premiéra 5. října 1933
Dvanáct křesel na ČSFD  IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dvanáct křesel je česko-polský koproduční film z roku 1933 v režii Martina Friče, v němž hlavní roli vytvořil Vlasta Burian.

Obsah

Děj


Holič Ferdinand Šuplátko (Vlasta Burian) ze Žižkova má Šuplátkovu americkou rychloholírnu, neboli bláznivé holičství. Najednou se doví, že jeho bohatá teta z Varšavy umřela a odkázala mu dědictví 100 000 $. Tak se tam rychle rozjede ale zjistí, že v domě je pouze dvanáct křesel a tetin obraz. Peníze jsou však někde ukryté. Šuplátko kontaktuje starožitníka Klepku (Adolf Dymsza), který od něho křesla a obraz odkoupí.Při přenášení však poslední dvanácté křeslo s ukrytými penězi uvízlo na lucerně před vchodem do sirotčince. Ten se měl zavírat, ale díky nálezu peněz byl zachráněn. Byla oslava a Šuplátko s Klepkou přihlížejíce za plotem se dozvěděli, co se stalo s jejich křeslem a penězi. Poté byli vyhnáni od plotu zřízencem. A oběma nic nezbývalo, než jít za svým štěstím.

Poznámka


Vlasta Burian v šestnácté komedii. Tento film je natočen v česko–polské koprodukci a polský komik Dymsza byl oproti Burianovi nevýrazný. Byly hlášeny i další plány na spolupráci, z té však sešlo. Film se nedochoval v úplné podobě – nedochovalo se z něj devět minut.

V hlavní roli


Dále hrají


Autorský tým


Technické údaje


Externí odkazy

Kategorie: České filmové komedie | Filmy z roku 1933 | Filmy Martina Friče | Československé černobílé filmy | Polské filmové komediePoslední aktualizace: 12.11.2020 10:51:05 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.