Hudební divadlo Karlín - cswiki.cz

Hudební divadlo KarlínHudební divadlo Karlín
Stát Česko
Budova
Kód památky 40665/1-1612 (Pk MIS Sez Obr )
Další informace
Souřadnice
Ulice Křižíkova
Oficiální web Oficiální web
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hudební divadlo Karlín, též Hudební divadlo v Karlíně, je od roku 1945 nejvýznamnější[zdroj?] české hudebně zábavní divadlo. Divadlo sídlí na okraji Karlína poblíž pražské Florence v bezprostřední blízkosti stanice metra Florenc a hlavního pražského autobusového nádraží.

Obsah

Historie


Divadlo funguje v budově bývalého varieté, založeného rodinou Tichých již v roce 1881, tedy v témže roce, kdy bylo poprvé otevřeno i Národní divadlo. Karlínské varieté se řadilo mezi nejvyhledávanější podniky svého druhu na evropském kontinentě – divákům nabízelo vše: artistická čísla, vystoupení zvířat, břichomluvce, baletky, zpěváky, divadlo, film, revue… Údajně zde ve svých začátcích hostovali i Charlie Chaplin nebo Stan Laurel. Za druhé světové války divadlo sloužilo jako 2. scéna Národního divadla pod názvem Prozatímní divadlo.

Byly zde natáčeny i některé televizní pořady, mimo jiné též pořad Televarieté a televizní seriál Cirkus Humberto. Divadlo totiž mělo největší jevištní plochu v Praze, což bylo pro estrádní pořady varietního typu velice výhodné.

Od svého vzniku v roce 1945 uvádí Hudební divadlo Karlín operety a muzikály. Během let vystřídalo několik názvů, na jeho prknech účinkovaly desítky českých herců – Jan Werich, Jára Pospíšil, Vlasta Burian, Jaroslava Adamová, Vladimír Ráž, Ljuba Hermanová, Miloš Kopecký, Miroslav Horníček, Jiřina Steimarová, Nelly Gaierová, Laďka Kozderková, Karel Fiala, Dagmar Rosíková, Jindřich Janda, Dagmar Pecková, Pavla Břínková, Jitka Molavcová, Ladislav Županič, Tereza Duchková, Lumír Olšovský, Petr Štěpánek a mnoho dalších.

V roce 2002 byla historická budova divadla zasažena a poničena velkou povodní a musela být rekonstruována. Po dobu rekonstrukce byla jeho představení uváděna v budově Kongresového centra. Na podzim 2006 bylo zrekonstruované divadlo otevřeno premiérou amerického muzikálu Producenti. V době povodně v budově také přechodně sídlilo i Divadlo Semafor.

Repertoár od roku 2006


Hudební divadlo Karlín i nadále uvádí muzikály i operety, i když se počet nových premiér v posledních letech snižuje. Veškeré inscenace živě doprovází orchestr, obvykle účinkuje i sbor a balet (company).

Od znovuotevření v roce 2006 mělo na programu vedle již zmíněných Producentů muzikály West Side Story, Jekyll a Hyde, Zpívání v dešti, Noc na Karlštejně a Limonádový Joe, operety Čardášová princezna a Netopýr.

V říjnu 2008 divadlo uvedlo světovou premiéru amerického muzikálu Carmen s Lucií Bílou.

Na podzim 2010 připravilo Hudební divadlo Karlín dvě premiéry: operetu Polská krev Oskara Nedbala a v listopadu Jesus Christ Superstar i s několika účinkujícími z prvního českého uvádění ve Spirále včetně Kamila Střihavky a Báry Basikové.

V září 2011 uvedlo divadlo další z broadwayských inscenací – detektivní muzikálovou komedii Vražda za oponou (Curtains) v režii Antonína Procházky.

Novinkou repertoáru pro rok 2014 byl muzikál The Addams Family, který měl premiéru na podzim roku 2014.

Divadlo v roce 2015 nově nastudovalo původní český muzikál Dracula (částečně v původním obsazením z let 1995–1998) a v říjnu se do divadla také vrátil v původním obsazení muzikál Carmen s Lucií Bílou v hlavní roli.

Novinkou v repertoáru sezóny 2016 byl americký muzikál Bonnie & Clyde v režii Antonína Procházky. V roce 2017 měl premiéru americký muzikál Sestra v akci, v hlavní roli s Lucii Bílou (nominace na cenu Thálie 2017). V říjnu roku 2018 se uskutečnila premiéra muzikálu Ondřeje G. Brzobohatého Legenda jménem Holmes a v lednu 2019 se uskutečnila premiéra operety Veselá vdova, inscenace vzniká v koprodukci s divadlem Josefa Kajetána Tyla v Plzni. V prosinci roku 2020 bude premiéra muzikálu Rebelové pod taktovkou Filipa Renče a Zdeňka Zelenky.

Muzikály

Operety

Externí odkazy

Kategorie: Divadla v Praze | Kulturní památky v Karlíně | Stavby v Karlíně | Kultura v Karlíně | Příspěvkové organizace hlavního města PrahyPoslední aktualizace: 11.11.2020 07:12:16 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.