Ilustrace - cswiki.cz

Ilustrace


(přesměrováno z Ilustrátor)


Ilustrace je výtvarný doprovod příběhu, nejčastěji knihy nebo příspěvku v časopisu, který má osvětlit a vysvětlit text, učinit jej čtenáři srozumitelnějším (lat. lustrare osvětlit, it. illustrare vysvětlit) nebo také text výtvarně oživit.

Dětem, které se učí číst, pomáhají ilustrace určit postavy a prostředí příběhu a motivují je. Ovšem příliš ilustrací odvádí od textu, což brání naučit se mu rozmět.[1]

Obsah

Techniky


Ilustrace mívá podobu kresby, méně malby (bez kontur). Ve starší literatuře se zhotovovala technikou dřevorytu, ve starší a odborné či vědecké literatuře zejména technikou rytiny (mědiryty, oceloryty), příp. leptu. Může být i koláží, reprodukcí fotografie či snímku z filmu aj.

Historie


Počátky ilustrace sahají do starověku a vážou se k monumentální nástěnné malbě v Egyptě a v Řecku. Ve středověku obrázková bible (lat. Biblia pauperum) vyprávěla negramotným příběhy ilustracemi, které převažovaly nad texty.

Rozdělení


Ilustraci lze principiálně dělit na uměleckou (obohacuje psané dílo především o estetickou stránku) a vědeckou (má působit esteticky, ale především vědecky správně). Samostatně lze vyčlenit ilustraci dětských knih se specifickými požadavky.[2] Podle techniky se ilustrace dělní na tištěné (knižní, časopisecké), a demonstrační (příležitostně promítané).

Zakladatelé světové ilustrace


Zakladatelé české ilustrace


Čeští ilustrátoři 20. až 21. století


Reference


  1. https://phys.org/news/2020-09-busy-pictures-hinder-ability-children.html - Busy pictures hinder reading ability in children
  2. DUFKOVÁ, Diana. Funkce ilustrace literárního díla. , Bakalářská práce. Univerzita Hradec Králové. Vedoucí práce Vladimír Křivánek. s. 8-11. Dostupné online.

Literatura


časopisy: Zlatý Máj, Knižní kultura

Externí odkazy

Kategorie: Ilustrace | Literatura | Výtvarné umění | Čeští ilustrátořiPoslední aktualizace: 11.11.2020 07:07:03 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.