Cswiki.cz

JednoplošníkJednoplošník je letadlo s jedinou pevnou nosnou plochou, na rozdíl od dvouplošníku.

Ukořistěný Fokker E.III 210/16 za letu v Upavon, Wiltshire v roce 1916.

Jednoplošníky lze rozdělit podle místa, kde se křídla napojují na trup, na

  • dolnoplošníky – spodní strana křídla je na úrovni se spodkem trupu,
  • středoplošníky – křídlo je umístěno zhruba v půli trupu,
  • hornoplošníky – horní strana křídla je na úrovní s vrškem trupu – a
  • parasoly (baldachýny) – křídlo je umístěno na prutové konstrukci, není přímo napojeno na trup.

Jeden z prvních jednoplošníků sestavil rumunský vynálezce Traian Vuia roku 1906, uletěl s ním 12 m. O dva roky později přeletěl svým jednoplošníkem Louis Blériot kanál La Manche.

V roce 1915 se objevil úspěšný stíhací letoun Fokker E.III, poté jednoplošníky na čas zmizely a znovu se objevily až počátkem 30. let. Během druhé světové války už byla většina vojenských letadel jednoplošných a dnes je jednoplošník nejrozšířenější typ.

Za jednoplošník lze považovat i parní letadlo Alexandra Fjodoroviče Možajského z roku 1882 – zde však není zcela spolehlivě ověřený let.


Související články


Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 10:56:34 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto czwiki.org nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.