Karel Anton - cswiki.cz

Karel AntonKarel Anton
Narození 25. října 1898
Praha
Úmrtí 12. dubna 1979 (ve věku 80 let)
Berlín
Povolání filmový režisér, scenárista a filmový producent
multimediální obsah na Commons
Seznam děl Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek .

Karel Anton, v zahraničí též Karl Anton či Charles Anton, (25. října 1898 Praha12. dubna 1979 Západní Berlín, Spolková republika Německo) byl český herec, filmový scenárista, režisér a producent.

Obsah

Život a dílo


Pocházel z česko-německé rodiny, na přání svých rodičů nejprve studoval medicínu, toto studium však nedokončil a od roku 1918 se plně věnoval pouze umělecké činnosti. Již během první světové války hrál v divadle a společně s Karlem Lamačem a Ottou Hellerem natáčel i svůj první němý dokumentární film. Od roku 1921 se stal šéfem dokumentárního a reklamního oddělení nově založené společnosti A-B Barrandov. Od počátku 20. let se věnoval také scenáristické a režisérské tvorbě, během svého života napsal přibližně 20 scénářů k celovečerním filmům.

V roce 1928 založil s Otakarem Štorchem-Marienem filmovou společnost Aventinum-Anton film, ve které plánovali natočit v produkci Voskovce a Wericha jejich úpravu Nestroyovy hry "...si pořádně zařádit". [1] K realizaci nedošlo.

Mezi jeho nejznámější filmy patří jeho první zvukový film Tonka Šibenice z roku 1930 a Aféra plukovníka Redla z roku 1931. Od počátku 30. let také natáčel v cizině, od roku 1934 až do roku 1960 pak trvale točil ve Francii a v Německu.

Jeho bratrancem byl český divadelní a filmový herec Raoul Schránil [2].

Odkazy


Reference

  1. Národní listy, 11.11.1928, s.4, Nová výrobna filmová u nás
  2. Ladislav Tunys: Hodně si pamatuju …Perličky v duši Raoula Schránila, Ametyst, Praha, 1998, str. 28–9, ISBN 80-85837-35-8

Literatura

Externí odkazy
Kategorie: Narození 1898 | Čeští scenáristé | Čeští režiséři | Němečtí režiséři | Čeští emigranti a exulanti | Úmrtí 1979 | Narození 25. října | Úmrtí 12. dubnaPoslední aktualizace: 14.11.2020 10:56:41 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.