Katakomby (film, 1940) - cswiki.cz

Katakomby (film, 1940)Katakomby
Země Československo
Jazyk čeština
Délka 89 minut
Scénář Václav Wasserman
Gustav Davis
Režie Martin Frič
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Vlasta Burian
Čeněk Šlégl
Nataša Gollová
Theodor Pištěk
Růžena Šlemrová
Adina Mandlová
Produkce Antonín Procházka
Kamera Václav Hanus
Střih Jan Kohout
Výroba a distribuce
Premiéra 23. února 1940
Katakomby na ČSFD  
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katakomby je film z roku 1940 v režii Martina Friče, v němž hlavní roli vytvořil Vlasta Burian.

Jedná se o Burianův dvacátý devátý film. Borman bývá označován za jednu z jeho nejlepších rolí.[zdroj?]

Obsah

Děj


Oficiál Borman (Vlasta Burian) je výborný člověk, je svérázný, upřímný a mluví tak, jak mu „zobák“ narostl. Hlavně se rád hádá se svým představeným, přednostou pozemkového úřadu Sýkorou (Jaroslav Marvan), kterého vždy rozhněvá. Bormanův kolega Dr. Marek (Antonín Novotný) je velmi zamilovaný do Nasti Borkové (Adina Mandlová), která bydlí v protějším hotelu. Je to ale nastávající ředitele úřadu Kryštofa (Čeněk Šlégl). A Marek se na ni dívá zdola, z katakomb, kde s Bormanem a s ostatními úředníky pracuje. Marka přijde navštívit přítel Rudík (Raoul Schránil), který si má vzít dceru ředitele Kryštofa Irenu (Nataša Gollová). Večer je na úřadě veliká slavnost, přišel i pan prezidiální Borek (Theodor Pištěk) se svou ženou Malvínou Borkovou (Růžena Šlemrová) i s Nasťou. Borek je vášnivý hráč mariáše, a proto ředitel Kryštof zavolal karetního velmistra Bormana, aby s ním hrál. Borman Borka obral tak, že mu „nezbyla ani košile“. Na slavnosti ještě Borman zpíval s kolegy úředníky (Kocourkovští učitelé) a díky tomu všemu povýšil Borek Bormana na revidenta. Druhý den, po několika příhodách, se Bormanovi povede dát dohromady Rudíka s Irenou a Nasťu s Markem. Sýkora dostane výpověď, Kryštof je povýšen na generálního ředitele. Borek povýší Bormana na generálního tajemníka, jeho kolegové úředníci mu přijdou poblahopřát a to Bormana dojme.

Obsazení


a další…

Autorský tým


Technické údaje


Externí odkazy

Kategorie: České filmové komedie | Filmy z roku 1940 | Filmy Martina Friče | Československé černobílé filmy | Filmy natočené podle divadelních herPoslední aktualizace: 12.11.2020 10:53:30 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.