Květy (časopis) - cswiki.cz

Květy (časopis)Květy je název několika českých časopisů.[1]

Obsah

Květy, 1834–1847


Šlo o tzv. zábavník, který sloužil hlavně k organizování českého národního hnutí. Vznikl přejmenováním časopisu Jindy a nyní, který v roce 1833 převzal Josef Kajetán Tyl.

Obsah

Jeho hlavním cílem bylo tlumočit potřeby české společnosti, vzdělávat ji a sloužit k osvětě. Květy sloužily jako odrazový můstek pro nadějné literáty, mezi jejich přispěvatele patřili například Karel Sabina, Josef Jaroslav Langer, Karel Hynek Mácha, či Karel Jaromír Erben[2]. Díky redakční práci J. K. Tyla a také redaktora Václava Filípka zde vznikala kvalitní literární i divadelní kritika a list měl až 900 odběratelů, což bylo v 19. století úctyhodné číslo.

Navzdory dlouholeté redakční práci byl Josef Kajetán Tyl ke konci svého působení vystaven kritice ze strany Čelakovského a Borovského, kteří ho obvinili z naivity, přehnaného vlastenčení a používání prázdných výrazů v románu Poslední Čech. Tyl krátce na to, v roce 1845, odešel hrát potulné divadlo.

Květy, 1865–1872


Časopis založený Vítězslavem Hálkem a Janem Nerudou; v letech 1867–1872 jej vedl Hálek sám.

Květy, 1879–1915


Časopis založený Svatoplukem Čechem a Servácem B. Hellerem.

Květy (týdeník)


Obrázkový týdeník Květy začal vycházet v roce 1951.

Reference


  1. Malá československá encyklopedie. Svazek 3. I–L. 1. vyd. Praha: Academia, 1986. 912 s. [Viz str. 683.]
  2. BERÁNKOVÁ, Milena. Český periodický tisk do roku 1918. Praha: Novinář, 1981. S. 69 – 89.

Externí odkazy


Kategorie: České společenské časopisy | Časopisy v češtině | Československé časopisyPoslední aktualizace: 13.11.2020 10:33:15 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.