Lelíček ve službách Sherlocka Holmese - cswiki.cz

Lelíček ve službách Sherlocka HolmeseLelíček ve službách Sherlocka Holmese
Země Československo
Jazyk čeština
Délka 85 minut
Žánr komedie
Námět Hugo Vavris
Scénář Václav Wasserman
Režie Karel Lamač
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Vlasta Burian
Martin Frič
Lída Baarová
Theodor Pištěk
Čeněk Šlégl
Eman Fiala
Produkce Elektafilm
Hudba Josef Kumok
Fráňa Vodička (texty písní)
Kamera Otto Heller
Jan Stallich
Střih Martin Frič
Výroba a distribuce
Premiéra 25. března 1932
Distribuce Elektafilm
Lelíček ve službách Sherlocka Holmese na ČSFD  IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lelíček ve službách Sherlocka Holmese je česká filmová komedie z roku 1932. Hlavní roli vytvořil Vlasta Burian a režisérem byl Karel Lamač.

Obsah

Děj


Portorický předseda vlády (Theodor Pištěk) pověřil detektiva Sherlocka Holmese (Martin Frič), aby našel dvojníka portorickému králi Fernandu XXIII. (Vlasta Burian). Slabý a ustrašený král se bojí anarchistů a nechce se ukazovat na veřejnosti. Nespokojená je i královna (Lída Baarová), pár je totiž stále bez následníka. Sherlock Holmes najde v českých novinách obrázek Františka Lelíčka (opět Vlasta Burian) z Prahy a hned se za ním vydal. Lelíček je vykutálený Čech, který myslí jen na peníze a na jídlo. Doma má dluhy a věřitelé (Jan W. Speerger a další) ho stále pronásledují a když mu Sherlock nabídne peníze, tak se s ním vydá do Portorika. Ve vlaku se naučí „Španělsky snadno a rychle“. V Portoriku se doví svůj úkol: dělat dvojníka. Nejdřív se mu to nelíbí ale pak se nechá přemluvit, setká se s předsedou vlády, s dvorním maršálkem (Čeněk Šlégl) etiketou a i se samotným králem. Když král odjede do exilu, Lelíček začne vládnout. Ukáže se lidu, a přestojí s Holmesovou pomocí atentát. nechal se fotit na známky, vynadal ministrům, vyřídil resty a ujal se vlády pevnými otěžemi, nechá i vyhlásit novou hymnu a setká se s královnou, je to ale její dvojnice (také Lída Baarová). Když ho pravá královna uvidí, jak vyvádí při býčích zápasech tak si s ním sjedná schůzku a pak už je spokojená... Atentátníci však přichystali další atentát a Sherlock Lelíčka a dvojnici na poslední chvíli zachrání. Dvojnice uteče, ale královna je s Lelíčkem spokojená. Atentátníci jsou zavřeni, přijde ale zpráva, že pravý král zemřel. Místo toho, aby si Lelíček šel za něj lehnout na hřbitov se prohlásí za krále a Sherlocka pověří hledáním nového dvojníka. Příběh končí, když si Lelíček s „kšiltovkou“ dá s pravou královnou při slavnosti dlouhý polibek.

Poznámky


Vlasta Burian ve své legendární dvojroli (a v jedenáctém filmu). Role dokazuje Burianovo herecké umění, když dokázal rozlišit charaktery obou hlavních postav. V tomto filmu nemusel vůbec hrát zamilovaného, byl do Baarové zamilovaný doopravdy a chtěl se kvůli ní rozvést. Zajímavostí také je, že v úvodu filmu číšník osloví Buriana „pane Lemlíček“. Nebyl to omyl – v předloze a ještě na začátku filmu se hlavní postava jmenovala právě Lemlíček. Byla také natočena francouzská verze, v ní ale Burian nehrál.

V hlavní roli


Dále hrají

Technické údaje


Originální název: Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa

Externí odkazy

Kategorie: České filmové komedie | Československé černobílé filmy | Filmy o Sherlocku Holmesovi | Filmy z roku 1932 | Filmy Karla LamačePoslední aktualizace: 12.11.2020 10:48:58 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.