Cswiki.cz

ListonosovitíListonosovití (Phyllostomidae) je čeleď letounů, která se vyskytuje od jihozápadních Spojených států amerických přes oblast Západní Indie až do severní Argentiny a středního Chile. Listonosovití tvoří osm podčeledí, které zahrnují okolo 50 rodů a více než 150 druhů. Patří mezi ekologicky nejrozmanitější čeledi letounů; z závislosti na druhu se listonosovití mohou živit hmyzem, malými obratlovci, rostlinnými složkami nebo krví (upíři) a mohou žít jak v početných koloniích, tak v monogamních párech. Vyskytují se jak v tropických lesích, tak v pouštních oblastech. V souladu se životním stylem se liší také anatomické vlastnosti jednotlivých druhů, nicméně zástupce čeledi lze popsat jako 4 až 13,5 cm velké letouny se širokými křídly a jednoduchým blanitým výrůstkem na čenichu. Největším druhem je listonos nosatý (Vampyrum spectrum) s rozpětím křídel asi 90 cm.[1][2]

Listonosovití
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádletouni (Chiroptera)
Podřádnetopýři (Mikrochiroptera)
Čeleďlistonosovití (Phyllostomidae)
podčeledi
  • upíři (Desmodontinae)
  • karolie (Carolliinae)
  • glosofágy (Glossophaginae)
  • listonosi plodožraví (Brachyphyllinae)
  • listonosi dlouhojazyční (Lonchophyllinae)
  • listonosi květní (Phyllonycterinae)
  • listonosi praví (Phyllostominae)
  • listonosi příbytkoví (Stenodermatinae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Odkazy

Reference

  1. Phyllostomidae [online]. ENCYCLOPÆDIA BRITANNICA [cit. 2019-12-02]. Dostupné online . (anglicky)
  2. HUTCHINS, M. & kol. Grzimeks Animal Life Encyclopedia: Volume 13, Mammals 2. 2. vyd. [s.l.]: Gale Research Inc, 2003. 688 s. ISBN 978-0787657895. Kapitola Family: American leaf-nosed bats. (anglicky)

Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 08:53:05 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto czwiki.org nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.