Lokomotiva U 46.0 - cswiki.cz

Lokomotiva U 46.0Parní lokomotiva řady U 46.0
Lokomotiva U 46.001 JHMD v Blažejově
Výrobce Reșița works
Hmotnost a rozměry
Hmotnost ve službě 24 800 kg
Adhezní hmotnost 39 600 kg
Parametry pohonu
Uspořádání pojezdu D m2t
Trvalý výkon 210 kW
Maximální povolená rychlost 30 km/h
Počet válců 2
Průměry válců 320 mm
Zdvih pístů 360 mm
Průměr spřažených dvojkolí 800 mm
Výhřevná plocha trubek kotle 41,7 m2
Odkazy
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parní lokomotivy řady U 46.0 jsou úzkorozchodné stroje na území Česka provozované soukromými společnostmi. Tyto lokomotivy o rozchodu 760 mm byly vyráběny v lokomotivce v rumunské Rešici (odtud přezdívka „Reșița“ [rešica]) mezi lety 1951 a 1958 v počtu asi 180 kusů a byly určeny hlavně pro rumunské lesní železnice, kde jezdily s označením řady 764. V letech 19821987 pak na jejich výrobu navázala ještě produkce 12 strojů, které vyrobil traktorový závod v Reghinu. Stroje tohoto typu byly často po svém vyřazení odprodávány na různé evropské úzkorozchodné dráhy, které je provozují jako historická vozidla.

Obsah

Jindřichohradecká U 46.001


Do Česka přišla první „Reșița“ v roce 1999, zakoupily ji Jindřichohradecké místní dráhy a shodou okolností se jedná o poslední vyrobenou lokomotivu v Rešici z roku 1958. Stroj, který obdržel staré československé označení U 46.001, byl v letech 2000 až 2002 zrekonstruován s pomocí náhradních dílů z jiné zakoupené „Rešice“. Lokomotiva U 46.001 od té doby tahá historické parní vlaky na jindřichohradeckých úzkokolejkách. Klien-Lindnerovy nápravy byly u tohoto stroje nahrazeny klasickými nápravami.

Osoblažská U 46.002


Lokomotiva, v Česku později označená jako U 46.002, byla vyrobena v roce 1951. Stroj byl po svém vyrobení nasazen do pravidelného provozu na rumunských lesních drahách, na kterých svážel dřevo z lesů. V roce 1998 byla odstavena z provozu a stála na odstavné koleji vystavena nepřízni počasí a místním sběratelům železa. Na sklonku roku 2003, kdy ji koupila 1. parní úzkorozchodná společnost (dnešní Slezské zemské dráhy) byla ve stavu totálního vraku. Lokomotiva dorazila do České republiky začátkem ledna 2004, kdy byla složena v krnovské firmě OLPAS Moravia. Takřka okamžitě byla rozebrána prakticky do posledního šroubku a započala oprava. Po opravě všech poškozených součásti nebo výrobě chybějících dílů začala kompletace. Poprvé se veřejnosti představila ještě jako nekompletní v červnu 2004 při konání Dne dráhy Třemešná ve Slezsku – Osoblaha. Poprvé se vlastní silou projela v listopadu 2004 u příležitosti konání Martinských slavností.

Další technické údaje


Literatura


Externí odkazy

Kategorie: Parní lokomotivy v Rumunsku | Úzkorozchodné lokomotivy | Železniční vozidla v Česku | Železniční trať Třemešná ve Slezsku – Osoblaha | Železniční trať Jindřichův Hradec – Obrataň | Železniční trať Jindřichův Hradec – Nová BystřiceZdroj: Wikipedia - https://cs.wikipedia.org/wiki/Lokomotiva U 46.0 (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.

Poslední aktualizace: 14.07.2020 01:52:18 CEST - Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.