Mim - cswiki.cz

MimTento článek je o herectví. O postavě trpaslíka z knih J. R. R. Tolkiena pojednává článek Mîm.
Možná hledáte: rok 1999 nebo mobilní instant messaging.

Mim (z latinského mimus, řecky μῖμος mîmos) je herec, který hraje beze slov pomocí mimiky a gestikulace. Tato herecká divadelní forma má své kořeny v antickém Řecku a starověkém Římě. Herci se nazývají mimové, pantomimové (ženy pantomimičky) nebo pantomimici/pantomimikové (zastarale pantomimisté).[1] Moderní formou pantomimy neboli představení předváděného mimem je i ztvárnění tzv. živé sochy.

Obsah

Známí mimové


Česká republika

Mim a klaun; působil v řadě divadel, např. 1963-65 v Alfě v Plzni, 1966 Bratislava Divadlo Pantomimy Milana Sládka, 1967-69 v Kladivadle v Ústí nad Labem, 1969-74 v Laterně magice. Od 1976 um. vedoucí pantomimického souboru Inspirace. Z inscenací: Koncert pro dvě ruce, Ať stále svítí slunce, Růže a trny. Začínal jako elév šumperského divadla. Angažmá: hrál v Divadélku pantomimy M. Lipinského v Praze 1959/60 („…a pardon vejce...!!!“, Arlecchino kurtizánou, Blecha, Hele-indiskretábile, Malé morality aj.), herec v Šumperku 1960/61, mim v kabaretním souboru Experiment a Stop Pardubice 1961–63, v Divadle Alfa v Plzni 1963–65, v Divadle pantomimy Bratislava 1965–67, v Kladivadle Ústí n. Labem 1967–69, v Laterně magice 1969–73, poté ve svobodném povolání (Jak se dělá člověk; s J. Budlovským, Reduta 1972).

Slovensko

Svět

Odkazy


Reference

  1. SSJČ, heslo "pantomim"

Související články

Externí odkazy
Kategorie: Umělecké profese | Herci | PantomimaPoslední aktualizace: 12.11.2020 11:11:47 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.