Miroslav Cikán - cswiki.cz

Miroslav CikánMiroslav Cikán
Miroslav Cikán
Narození 11. února 1896
Praha
Rakousko-Uhersko
Úmrtí 1. února 1962 (ve věku 65 let)
Praha
Československo
Rodiče Josef Cikán
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miroslav Cikán (11. února 1896, Praha[1]1. února 1962, tamtéž) byl český filmový režisér.

Obsah

Život


Ve svém životě vykonával celou řadu dělnických profesí, pracoval též ve filmových laboratořích, ve studiích, v půjčovně filmů. Nakonec se však stal i jejich ředitelem. Svůj první film natočil až v roce 1933 (Dům na předměstí). Spolupracoval s řadou tehdy oblíbených komiků, např. s Janem Werichem, Vlastou Burianem či Jindřichem Plachtou. Točil jak komerční, banální filmy, tak i umělecky náročné (Batalión). Za války točil pod jménem Friedrich Zittau i německé snímky. Po válce se věnoval tvorbě okupačních filmů, vysoce je ceněna jeho filmová verze románu O ševci Matoušovi.

Citát


Byl to tedy režisér Miroslav Cikán, který mi filmem Karel a já otevřel za války cestu k rolím, jež jsem až do té chvíle neznal a po nichž jsem vlastně toužil, abych je aspoň opruboval. Přes všechny slabosti a slabůstky, který Miroslav Cikán měl – a neznám člověka, jenž je nemá –, se i v tomto případě projevil jako velice moudrý a vzdělaný člověk, který si neulehčoval práci tím, že šel po jistotách, ale hledal. Snad proto taky tolikrát nalézal. Pro herce měla tato jeho vlastnost tu vzácnou cenu, že netrval na vyježděných typech jejich rolí a tím jim vlastně nabízel nový prostor pro práci. Není to určitě jenom moje zkušenost.
— Jaroslav Marvan [2]

Filmografie


České filmy

Filmy s německou produkcí

České filmy natočené i v němčině

Odkazy


Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost při kostele sv. Gotharda v Bubenči
  2. Jiří Tvrzník: Jaroslav Marvan vypravuje, vyd. Novinář, 1975, str. 162–3

Literatura

Externí odkazy
Kategorie: Čeští režiséři | Narození v Praze | Narození 1896 | Úmrtí v Praze | Úmrtí 1962 | Narození 11. února | Úmrtí 1. únoraPoslední aktualizace: 13.11.2020 10:31:07 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.