Rekurzivní zkratka - cswiki.cz

Rekurzivní zkratkaRekurzivní zkratka je zvláštní druh zkratky, která je zkonstruována tak, že v jejím plném znění se opět vyskytuje původní zkratka. Mnoho rekurzivních zkratek jsou tzv. backronymy – měly původně jiný význam (někdy se původně ani nejednalo o zkratku) a teprve později jim byla připsána forma rekurzivní zkratky.

Tato slovní hříčka se nejčastěji objevuje v oblasti výpočetní techniky pro pojmenování programů nebo softwarových projektů akronymem, jehož první písmeno odkazuje na sebe sama jako na běžně zavedený pojem.

Historie


Zřejmě nejstarším příkladem rekurzivní zkratky je název kreditní karty VISA, který byl v roce 1976 vytvořen jako rekurzivní zkratka VISA International Service Association („Společnost pro mezinárodní služby VISA“).

Široké rozšíření rekurzivních zkratek však nastalo až jejich převzetím do hackerské kultury (zvláště na MIT). Zřejmě první takovou zkratkou je textový editor TINT (TINT Is Not Tico, „TINT není Tico“). Tímto principem se inspirovaly editory EINE (EINE Is Not Emacs, „EINE není Emacs“) a ZWEI (ZWEI Was EINE Initially, „ZWEI bylo původně EINE“). (Eine a zwei znamená německy jedna a dvě.)

Dnešní příklady


Některá z dnes používaných označení, která jsou rekurzivní zkratkou:

Projekt GNU Hurd funguje jako nepřímo rekurzivní zkratka: „Hurd“ znamená Hird of Unix-Replacing Daemons („Hird démonů nahrazujících Unix“), kde „Hird“ označuje Hurd of Interfaces Representing Depth („Hurd rozhraní reprezentujících hloubku“).

Rekurzivní zkratky se objevily také v komiksovém stripu Dilbert, ve kterém Dilbert prozradil, že projekt TTP označuje The TTP Project.
Kategorie: Zkratka | Lingvistické hryPoslední aktualizace: 11.11.2020 09:54:06 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.