Cswiki.cz

STOLSTOL je zkratkou pro „krátký vzlet a přistání“ (z anglického short take off and landing) – jedná se o termín používaný k označení letadel s velmi malými požadavky na délku vzletové a přistávací dráhy.

Označení STOL na křídle letadla Cessna 180

Formální definice NATO (od roku 1964) je:[1]: „Krátký vzlet a přistání (francouzsky „décollage et atterrissage courts“) je schopnost letadla přeletět při vzletu nad 15 m (50 stop) vysokou překážkou po uražení vzdálenosti kratší než 450 m (1 500 stop), nebo při přistávání, zastavit na vzdálenost kratší 450 m (1 500 stop) po minutí 15 metrů vysoké překážky.“

Obsah


Seznam některých letadel s vlastnostmi STOL


Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku STOL na anglické Wikipedii.

  1. Department of Defense Dictionary of Military and Associated Terms [online]. United States Department of Defense, rev. 2007-11-13 [cit. 2009-05-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-11-23. (anglicky)

Související články

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 03:10:25 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto czwiki.org nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.