Slezské zemské dráhy - cswiki.cz

Slezské zemské dráhyTento článek je o obecně prospěšné společnosti vzniklé roku 2003. O drážní společnosti působící v letech 1912–1949 pojednává článek Úzkorozchodné dráhy na Ostravsku.
Slezské zemské dráhy
Základní údaje
Právní forma obecně prospěšná společnost
Adresa sídla Bohušov, Česko
Identifikátory
IČO 26819856
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slezské zemské dráhy, o. p. s. provozuje výletní vlaky na úzkorozchodné trati Správy železnic číslo 298 Třemešná ve SlezskuOsoblaha.

Obsah

Historie


Společnost vznikla v listopadu 2003, až do listopadu 2006 působila pod názvem 1.parní úzkorozchodná společnost, o.p.s.[1]

Na začátku roku 2004 byla dovezena z Rumunska parní lokomotiva U46.002 (Reşiţa čti: "Rešica") + dva nákladním vozy Ias (přezdívané "uhláky") a zavřený nákladní vůz. Veřejnosti byla lokomotiva poprvé představena ještě jako nepojízdná v roce 2004 na oslavách Dne dráhy.

Nákladní vozy Ias poté celé léto 2004 jezdili na prvních speciálních turistických vlacích pod vedením motorové lokomotivy Českých drah řady 705.9. Svůj první vlak poté odvezla "Rešica s uhláky" v listopadu 2004 při Martinských hodech v Bohušově.

Naplno začala lokomotiva jezdit 1. května 2005, kdy zahájila svou první letní sezónu. K soupravě také přibyl Pivní vagón přestavbou ze zmíněného rumunského zavřeného nákladního vozu.

V roce 2006 byla zakoupena druhá lokomotiva, tentokrát dieselová - FAUR TU 38.001, také byl přestavěn jeden nákladní vůz Ias na výletní vůz pro turisty a do soupravy byl zařazen upravený bývalý brzdařský vůz D/ú pro potřeby Pivního vagónu - nyní jako Generátorový vůz. Druhý nákladní vůz byl pro potřeby turistického provozu přestavěn v roce 2007.

Rok 2009 byl pro společnost významný jelikož dorazila na úzkokolejku třetí lokomotiva a to Malý štokr U 57.001. Tu doplnil v roce 2010 i Cyklovagón a v roce 2011 v pořadí již třetí výletní vůz, který je dokonce upraven pro možnost naložení a převozu invalidního vozíku.

V dnešní leží většina výkonů turistických parních vlaků leží právě na lokomotivě U57.001 a společně se soupravou třech výletních vozů, pivního, cyklo a generátorového vagónu vyráží parní vlak na úzkokolejku každé prázdniny o víkendech, jinak během roku pouze v předem vyhlášených termínech.

Vozidla


Společnost provozuje:

Reference


  1. Obchodní rejstřík na justice.cz, IČ 26819856, Slezské zemské dráhy, o.p.s.

Související články


Externí odkazy

Kategorie: České železniční společnosti | Obecně prospěšné společnosti v Česku | Železniční doprava v Moravskoslezském kraji | Železniční trať Třemešná ve Slezsku – Osoblaha | OsoblažskoZdroj: Wikipedia - https://cs.wikipedia.org/wiki/Slezské zemské dráhy (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.

Poslední aktualizace: 14.07.2020 12:25:35 CEST - Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.