Sobětuchy - cswiki.cz

SobětuchyTento článek je o obci na Chrudimsku. O části obce Tuřice pojednává článek Sobětuchy (Tuřice).
Sobětuchy
Kostel Nejsvětější Trojice v Sobětuchách
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0531 572276
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Chrudim
Okres (LAU 1) Chrudim (CZ0531)
Kraj (NUTS 3) Pardubický (CZ053)
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 992 (2020)[1]
Rozloha 3,82 km²
Katastrální území Sobětuchy
Nadmořská výška 285 m n. m.
PSČ 537 01
Počet částí obce 3
Počet k. ú. 1
Počet ZSJ 2
Kontakt
Adresa obecního úřadu Sobětuchy 4
53701 Chrudim 1
obec@sobetuchy.cz
Starosta Jiří Sokol
Oficiální web: www.sobetuchy.cz
Další údaje
Geodata (OSM): OSM , WMF
multimediální obsah na Commons
Zdroje k float_right u a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Sobětuchy se nachází 3 km západně od Chrudimi v okrese Chrudim, kraj Pardubický kraj. Žije zde 992[1] obyvatel. Obec leží na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny. Sobětuchy protéká potok Bělina (někdy také označován jako Markovický).

Obsah

Části obce


Historie


První písemná zmínka o obci pochází z roku 1272, kdy je ve spisech Regesta diplomatica na listině mezi svědky podepsán zeman Boleslav ze Sobětuch. Obec byla dříve rozdělena na dvě části, které patřily pod správu dvou klášterů - klášter sv. Jiří a klášter ve Vilémově. Církevní majetek však po husitských válkách přešel do rukou světských. Posledním feudálním majitelem první části obce byl kníže František Josef Auersperg. Část druhá byla v průběhu let přidělena k vedlejší obci Stolany, s nimiž měla společného majitele i rychtáře. Posledním pánem byl kníže Kinský.

Osada Pouchobrady vznikla kolem poplužního dvora, což bylo sídlo staré vladycké rodiny Pouchobradských z Pouchobrad. Nejstarším známým držitelem byl Jindřich z Pouchobrad, který v roce 1415 pověsil svoji pečeť k stížnostnímu listu na protest proti upálení Mistra Jana Husa.

Osada Vrcha vznikla na konci 18. století, kdy se postupně přistavovaly viniční domky na chrudimských vinicích. Ty se táhly až k tehdejším hranicím Sobětuch a obce Lány.

Z této obce pocházel již zesnulý pekař Stanislav Pecka, bojovník za zrušení letního času.[2]

Památky v obci


Dřevěný kostel Nejsvětější Trojice stával v osadě Pouchobrady již počátkem 14. století. Později byl přestavěn v gotickém slohu. V roce 1889 byla vystavěna nová zděná věž, obnovena fasáda a instalovány varhany. Ze zařízení kostela je nejcennější deskový obraz Assumpty se sv. Barborou a sv. Kateřina od Mistra královéhradeckého oltáře z 15. století, kamenná středověká křtitelnice, obraz světice ze 16. století, zbytky nástěnných maleb a symboly evangelistů na klenbě.

Další památky:

Vybavení obce


V obci je zavedena voda, plyn a kanalizace. V Sobětuchách lze navštívit menší obecní knihovnu s necelými 800 knihami, u autoopravny Jíně je i knihonbudka, kde si můžete výpůjčit knihu, dokonce si ji i nechat a nebo naopak rozšířit počet knih tím, že do ní přidáte jinou knihu. Nechybí zde ani spolky jako Sbor dobrovolných hasičů (okrsek č. 22) a Rybářský spolek Sobětuchy.

Sbor dobrovolných hasičů

Sbor dobrovolných hasičů vznikl po rozdělení společného Stolanského sboru 24. května 1890, kdy se konala valná hromada v Sobětuchách v hostinci Na Jetelce.

Rybáři Sobětuchy

Obec zajišťuje rybníkářskou činnost prostřednictvím sdružení obce a osob. Tento spolek rybářů zajišťuje hospodaření na Pouchobradském rybníce, který je majetkem obce. Výměra rybníku je přibližně 30 tisíc m², je průtočný na Markovickém potoce.

Reference


  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online . [cit. 2020-05-01]
  2. Zemřel nejznámější odpůrce letního času, pekař Stanislav Pecka. Novinky.cz [online]. 2009-09-02 [cit. 2017-04-03]. Dostupné online .

Externí odkazy


Kategorie: Sobětuchy | Vesnice v okrese Chrudim | Obce v okrese Chrudim | Mikroregion Chrudimsko | Mikroregion západně od Chrudimi | Sídla ve Svitavské pahorkatiněZdroj: Wikipedia - https://cs.wikipedia.org/wiki/Sobětuchy (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.

Poslední aktualizace: 13.07.2020 02:46:17 CEST - Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.