Theodor Pištěk (herec) - cswiki.cz

Theodor Pištěk (herec)Theodor Pištěk
Theodor Pištěk v roce 1941
Narození 13. června 1895
Praha-Vinohrady
Rakousko-Uhersko
Úmrtí 5. srpna 1960 (ve věku 65 let)
Mukařov
Československo
Místo pohřbení Vinohradský hřbitov
Aktivní roky 19211959
Manžel(ka) Marie Ženíšková
Děti Theodor Pištěk
Anna Pištěková-Valachová
Rodiče Jan Pištěk
Příbuzní vnuk Jan Pištěk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theodor Pištěk (13. června 1895 Praha-Vinohrady[1]5. srpna 1960 Mukařov[2]) byl český divadelní a především filmový herec, který hrál od roku 1920 do roku 1959 ve 325 českých, rakouských a německých filmech.

Obsah

Život


Narodil se v rodině majitele Lidového divadla na Královských Vinohradech Jana Pištěka a Marie Kouskové-Slánské (herečky). Po první světové válce, která přerušila jeho studia medicíny, a smrti otce se (1918–1919) ujal otcova divadla. Později prošel několika pražskými divadly. Především ale hrál v mnoha filmech. V roce 1925 se rozhodl po odstoupení sponzorů financovat film Takový je život. Zadlužil se a aby mohl splácet půlmilionový dluh, vystupoval každý rok v minimálně desítce filmů. Hrál například s Antonií Nedošinskou, Oldřichem Novým nebo Vlastou Burianem.

Jeho ženou byla herečka Marie Ženíšková, vnučka malíře Františka Ženíška. Je otcem výtvarníka Theodora Pištěka.

Výběr z filmografie


| style=" " |

Ocenění


Reference


Literatura

Externí odkazy
Kategorie: Čeští herci | Narození 1895 | Narození 13. června | Narození na Vinohradech (Praha 2) | Úmrtí 1960 | Úmrtí 8. května | Úmrtí v Mukařově (okres Praha-východ) | Čeští herci němého filmu | Pohřbení na Vinohradském hřbitověPoslední aktualizace: 13.11.2020 05:50:42 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.