Věra Adlová - cswiki.cz

Věra AdlováVěra Adlová
Rodné jméno Věra Studená
Narození 22. července 1919
Praha
Československo
Úmrtí 28. července 1999 (ve věku 80 let)
Praha
Česko
Povolání spisovatelka, překladatelka a novinářka
Alma mater Univerzita Karlova
Manžel(ka) Zdeněk Adla
Seznam děl Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek .

Věra Adlová, rozená Studená, (22. července 1919 Praha28. července 1999 Praha) byla česká spisovatelka, překladatelka z latiny a ruštiny a novinářka.

Obsah

Život


Pocházela z rodiny malíře-restaurátora. Poté, co v roce 1938 odmaturovala na klasickém gymnáziu v Praze, začal studovat latinu a řečtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Za druhé světové války po uzavření vysokých škol pracovala v Archivu hlavního města Prahy. Studium na FF UK mohla dokončit až v roce 1948. Téhož roku pracovala v ČKD Sokolovo jako vedoucí učňovské výchovy a redaktora závodního časopisu. Po smrti prvního manžela, archiváře J. V. Cabalky, se v roce 1949 vdala za spisovatele Zdeňka Adlu, s nímž publikovala několik knih.[1]

Mezi lety 1949 a 1952 působila jako redaktora časopisu Světa sovětů. V rozmezí let 1952 a 1955 s manželem žila v SSSR, kde Zdeněk Adla pobýval jako dopisovatel ČTK. Zastávala zde místo v české redakci moskevského rozhlasu. Po návratu do Čech působila jako externí redaktora nakladatelství Melantrich a od roku 1958 současně jako redaktorka Státního nakladatelství politické literatury. O dva roky později se stala redaktorkou Státního nakladatelství dětské knihy (od roku 1960 Albatros), kde mezi lety 1972 až 1975 vykonávala funkci šéfredaktorky. Od roku 1964 do roku 1967 byla rovněž tajemnicí Kruhu přátel dětské knihy. V 80. letech působila jako tajemnice Svazu československých spisovatelů pro zahraniční styky. Publikovala tehdy v řadě periodik (například Zlatý Máj, Literární měsíčník). Iniciovala rovněž vydání knihy Med a hořec, což byla sbírka latinské poezie, kterou na základě jejích překladů přebásnil Kamil Bednář.[1] Zemřela v roce 1999.

Dílo


Své prvotiny Adlová vydala už v druhé polovině 40. let. Jednalo se o román Vestonie pojednávající o básnířce Janě Alžbětě Westonové a Život, který jsme milovali o meziválečném mládí. Od 70. let začala psát romány, v nichž se snažila zobrazit vývoj postav, většinou žen, v proměnách společnosti (např. Růže z Flander, Trpká vůně podzimu). Tyto romány jsou charakteristické svým stylistickým rozplýváním. Pevnější obrysy získal až román o mladém dělníkovi Říkáte, abych věřil?. K biografickým románům o ženách se vrátila později, a to romány jak beletristickými (Jarní symfonie o Kláře Schaumannové), tak naučnými (Jeny o ženě Karla Marxe). Adlová se zaměřovala rovněž na romány pro dospívající dívky (např. Mirka to ví nejlíp) a pohádky. Svá umělecko-naučná díla doplňovala slovními hádankami, dokreslovačkami a podobně.[1]

Výběrová bibliografie

Romány pro dospělé

Prózy pro mládež

Odkazy


Reference

  1. a b c HÁJKOVÁ, Alena. Adlová, Věra. In: Slovník českých spisovatelů od roku 1945. Díl 1, A–L. Praha: Brána, 1995. ISBN 80-85946-16-5. S. 14−15.

Literatura

Externí odkazy
Kategorie: České spisovatelky | Čeští romanopisci | Čeští spisovatelé knížek pro děti | Spisovatelé píšící česky | Čeští novináři | Čeští publicisté | Čeští překladatelé | Čeští překladatelé z latiny | Čeští překladatelé z ruštiny | Překladatelé do češtiny | Lidé Českého rozhlasu | Absolventi Filozofické fakulty Univerzity Karlovy | Narození v Praze | Narození 22. července | Narození 1919 | Úmrtí 28. července | Úmrtí 1999 | Úmrtí v PrazePoslední aktualizace: 12.11.2020 10:47:46 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.