Cswiki.cz

VTOLVTOL je zkratka anglického Vertical Take-Off and Landing a označuje letadla, která mohou startovat a přistávat vertikálně (svisle). Jedná se o konvertoplány (např. letadla s překlopnými rotoryBell Boeing V-22 Osprey) nebo o konvenční letadla s možností vertikálního vzletu a přistání (například Hawker Siddeley Harrier). Mezi VTOL mohou být zařazeny i vrtulníky, a vzducholodě, naopak vírníky tohoto schopné nejsou.

Bell-Boeing V-22 Osprey
USMC AV-8B Harrier II

Příklad letadel VTOL

(seznam neobsahuje vrtulníky)


Obdobné zkratky

  • CTOL – Conventional Take-off and Landing – letadla s konvenčním startem a přistáním
  • STOL – Short Take-Off and Landing – letadla s krátkým vzletem a přistáním
  • STOVL – Short Take-Off and Vertical Landing – letadlo s krátkým vzletem a vertikálním přistáním
  • VTOHL – Vertical Take-Off Horizontal Landing – letadlo s vertikálním vzletem a horizontálním přistáním

Při startu a přistání (především na letadlových lodích nebo extrémně krátkých startovacích plochách) se využívají prostředky pro asistovaný start/přistání:

  • CATO – Catapult Assisted Take-Off – letadlo startující pomocí katapultu
  • CATOBAR – Catapult Assisted Take-Off But Arrested Recovery – letadlo startující pomocí katapultu a přistávající pomocí zádržných systémů
  • STOBAR – Short Take-Off But Arrested Recovery – letadla s krátkým vzletem přistávající pomocí zádržných systémů
  • JATO nebo RATO – Jet (Rocket) Assisted Take-Off – letadlo startující pomocí přídavných raketových motorů

Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 08:04:49 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto czwiki.org nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.