Vlasta (časopis) - cswiki.cz

Vlasta (časopis)Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Vlasta je nejstarší v současnosti vycházející český časopis pro ženy.

Obsah

Historie


Pod názvem Vlasta vydával Václav Sperakus již v letech 1907-1908 časopis (s podtitulem rodinný, zábavný, illustrovaný list; vycházel 2x měsíčně).[1]

Současný časopis Vlasta založila v lednu roku 1947 dr. Milada Horáková, poslankyně a právnička, se svými spolupracovnicemi z Rady čs. žen, jejíž byla předsedkyní. Jméno časopisu vybraly podle mytologické bojovnice Vlasty, vůdkyně vzbouřených dívek v tzv. dívčí válce, v němž je obsažen i (tehdy v poválečném období hluboce procítěný) výraz vlast. První šéfredaktorkou byla spisovatelka Nina Bonhardová. Vlasta se rychle stala oblíbeným ženským periodikem - náklad v prvním roce činil úctyhodných 100 000 výtisků. Časopis si předsevzal být nejen zdrojem zábavy, ale i informací a osvěty. Vedle sebe se zde pravidelně objevovaly móda, zdravá výživa, dopisy a otázky čtenářek, povídky či básně, informace o nových filmech. Pro děti měla Vlasta přílohu Sluníčko sedmitečné.

Na obálce prvního čísla se objevil manželský pár prezidenta Edvarda Beneše a jeho nesmírně oblíbené a populární manželky Hany.

Sídlo redakce bylo zpočátku v podkroví budovy Melantrichu na Václavském náměstí, příští rok se přestěhovala do paláce Dunaj na Národní třídě; zde vypukl nedbalostí požár (který strávil kromě vybavení všech tří místností i do tisku kompletně připravené číslo). Po krátkém provizorním období našla redakce sídlo v pasáži Práce v Jindřišská(Praha), poté postupně v ulicích Žitné, Malé Štěpánské a Lomnického, kde od roku 2005 sídlí dodnes.

S nástupem komunistického režimu se tvář Vlasty poněkud změnila, časopis se stal orgánem Československého svazu žen a byl do jisté míry zpolitizován; časopis byl "obohacen" o stránky věnované dobovým politickým projevům. Oblíbené rubriky nicméně nezmizely, zákonitě však reagovaly na realitu života. Vlasta zůstala jediným periodikem pro ženy a jako taková dosahovala neuvěřitelného nákladu až 840 000 výtisků.

Současnost


Po revoluci v roce 1989 přestala být Vlasta jediným týdeníkem pro ženy v České republice, na trhu se objevila řada časopisů, které jí konkurují. Přesto si stále udržuje pozici nejčtenějšího týdeníku pro ženy, nepochybně díky vysoké profesionální úrovni jak obsahu, tak formy.

Zajímavost


V roce 1947 byla vyhlášena soutěž, v níž Vlasta hledala „dítě časopisu“. Ozvat se měly všechny ženy, kterým se po půlnoci 31. prosince 1946 narodila holčička, jež dostala jméno Vlasta. Z 80 přihlášených děvčátek jako první přišla na svět 15 sekund po půlnoci Vlastička Holubová z nouzové kolonie v Pardubicích.

Odkazy


Reference

  1. Databáze NK ČR, heslo Vlasta[1]

Externí odkazy
Kategorie: Časopisy v češtině | České společenské časopisy | České časopisy pro ženy | Československé časopisyPoslední aktualizace: 13.11.2020 06:44:03 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.