Vyšší odborná škola grafická a Střední průmyslová škola grafická - cswiki.cz

Vyšší odborná škola grafická a Střední průmyslová škola grafickáVyšší odborná škola grafická a Střední průmyslová škola grafická
Právní forma příspěvková organizace
Zřizovatel Praha
Datum založení 1920
IČO 70837783
REDIZO 600004562
Adresa Hellichova 535/22, Praha, 118 00, Česko
Zeměpisné souřadnice
Oficiální web www.hellichovka.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vyšší odborná škola grafická a Střední průmyslová škola grafická (též Střední průmyslová škola grafická v Praze, v minulosti Státní grafická škola, lidově Hellichovka) je pražskou střední a vyšší odbornou školou se zaměřením na fotografii, grafickou úpravu tiskovin, restaurátorství a polygrafii. Sídlí na Malé Straně v ulici Hellichova pod vrchem Petřín, pojmenované podle malíře Josefa Vojtěcha Hellicha. Založena byla v roce 1920.

Obsah

Historie školy


Státní grafická škola byla založena v roce 1920. Rozdělena byla do tří dvouletých oborů – knihařství, fotografie a reprodukční techniky. Mezi významné pedagogy patřili mj. výtvarník Vratislav Hugo Brunner nebo knihvazači Ludvík Bradáč a Antonín Tvrdý. V roce 1932 převzal vedení školy designér Ladislav Sutnar. Pro nově zavedený kurz reklamní fotografie získal známého avantgardního fotografa Jaromíra Funkeho a jeho asistenta Josefa Ehma. Kinematografii zde začal přednášet Rudolf Skopec. Osnovy byly obohaceny o předměty americká retuš, ofset a hlubotisk.

V průběhu 30. let 20. století škola pod Sutnarovým vedením vydala 14 publikací, z nichž nejznámější je fotografická kniha Fotografie vidí povrch.

V období protektorátu převzal vedení školy malíř Josef Solar. Během války byly žáci totálně nasazováni v družstvu Dorka a při dokumentaci nástěnných maleb v Emauzském klášteře.

V roce 1949 byla škola rozdělena na dvě části – uměleckou a průmyslovou. Umělecká škola se později přetvořila na Výtvarnou školu Václava Hollara na Žižkově, průmyslová větev získala dnešní budovu v Hellichově ulici.

V roce 1965 byl zaveden nový obor Obalová technika, který se v roce 1988 přestěhoval na průmyslovou školu ve Štětí. V roce 1975 byl založen obor Konzervátorství a restaurátorství a skladba oborů se změnila na jeden technologický (polygrafie) a tři výtvarné (užitá fotografie, propagační výtvarnictví a restaurátorství).

V roce 1994 bylo zavedeno pomaturitní studium.

Souhrn změn názvů školy

Ředitelé školy


Budovy školy


SPŠG působí v kmenové budově v Hellichově ulici a v pobočných budovách na Maltézském náměstí a ve smíchovské ulici Rošických.

Externí odkazy

Kategorie: Střední průmyslové školy v Praze | Vyšší odborné školy v Praze | Školy na Malé Straně (Praha 1) | Fotografické školy | Umělecké školy v Česku | Školy založené roku 1920Poslední aktualizace: 13.11.2020 07:43:24 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.