Cswiki.cz

La France


(přesměrováno z Vzducholoď_La_France)


Tento článek je o vzducholodi. O státu pojednává článek Francie.

La France byla francouzská neztužená vzducholoď, první, která se dokázala vrátit na místo startu i proti větru. Poprvé vzlétla 9. srpna 1884. Jednalo se o vládou financovaný projekt, realizovaný příslušníky balónových jednotek.

La France
Die Gartenlaube (1884) b 683.jpg
Určeníexperimentální vzducholoď
ŠéfkonstruktérCharles Renard a Arthur Krebs
První let9. srpna 1884
UživatelOzbrojené síly Francie
Vyrobeno kusů1
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konstruktéry byli kapitáni francouzských vzduchoplaveckých oddílů Charles Renard a Arthur Krebs. Pohonnou jednotku tvořil elektromotor s dvoulistou tažnou vrtulí o průměru 7 m, který zajišťoval vzducholodi rychlost 20 km/h. Životnost baterií byla však omezená a rychlost umožňovala vzdorovat jen slabému vánku.

K prvnímu letu odstartovala ze vzduchoplaveckého arzenálu v Chalais Meudonu, uletěla vzdálenost 7,6 km za 23 minut a smyčkou se vrátila na místo vzletu. Pilotovali ji její konstruktéři Renard a Krebs. Vzlétla ještě sedmkrát, z toho pětkrát byla schopná vrátit se na místo startu.

La France inspirovala Julese Vernea, který velmi podobný stroj popsal v románu Robur Dobyvatel. Podnítila také Ferdinanda von Zeppelina k prosazování vzducholodí jako zbraně v Německu.

Obsah


Technické údaje

La France v hangáru v Chalais Meudonu
  • Délka: 50,4 m
  • Průměr: 8,4 m
  • Objem: 1864 m³
  • Pohonná jednotka: elektromotor principu Gramme o výkonu 6,3 kW (8,5 k)
  • Maximální rychlost: 20 km/h

Odkazy

Literatura

  • NĚMEČEK, Václav. Vojenská letadla (1), letadla první světové války. 4. vyd. Praha: Naše vojsko, 1989. ISBN 80-206-0115-5. s. 30-31, 86-87

Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 10:19:51 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto czwiki.org nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.