Walter Schorsch - cswiki.cz

Walter SchorschWalter Schorsch
Walter Schorsch
Narození 15. prosince 1897
Plzeň
Rakousko-Uhersko
Úmrtí 1943
?
Anglie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Walter Schorsch, narozený jako Walter Georges Schorsch, uváděn též Valtr Schorsch, nebo Walter Šorš či Valtr Šorš (15. prosince 1897 Plzeň[1]1943 ? Anglie), byl filmový herec a režisér.

Obsah

Život


Narodil se v Plzni do židovské rodiny obchodníka Moritze Schorsche a jeho ženy Amalie, rozené Deutschové. Měl ještě tři sourozence Jiřího, Hildu a Hanse. V české kinematografii se poprvé objevil ve 20. letech 20 století. V dobách právě se rozvíjejícího českého němého filmu se objevil jako herec ve dvou filmech režiséra Karla Antona. Ve 30. letech hrál také ve třech zvukových filmech. Během let 1933–1937 se uplatnil v ateliérech AB na Barrandově jako asistent filmové režie. Spolupracoval hlavně s režiséry Martinem Fričem a Vladimírem Slavínským. V roce 1938 na samém konci své filmové kariéry se dopracoval k samostatné filmové režii dvou filmových komedií. K další filmové práci se Schorsch kvůli politické a válečné situaci již nedostal. Kromě těchto aktivit byl i průkopníkem v českém dabingu. Jako vedoucí výroby se podílel v ateliérech na Barrandově v roce 1937 na jednom z prvních českých dabingů. Šlo o kreslenou celovečerní pohádku Walta DisneyhoSněhurka a sedm trpaslíků“. Krátce po mnichovských událostech, ještě před německou okupací emigroval do Velké Británie. I zde se věnoval svému filmovému povolání mezi krajanskými emigranty. Walter Schorsch zemřel v Anglii v roce 1943.

Filmografie


Herec

Režie

Asistent režie

Odkazy


Reference

  1. Matriční záznam o narození a obřízce židovské náboženské obce v Plzni

Externí odkazy
Kategorie: Narození 1897 | Narození v Praze | Úmrtí 1943 | Úmrtí v Anglii | Čeští herci | Čeští herci němého filmu | Čeští filmoví režiséřiPoslední aktualizace: 13.11.2020 06:16:52 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    licence: CC-by-sa-3.0

Změny: Všechny obrázky a většina návrhových prvků, které s nimi souvisejí, byly odstraněny. Některé ikony byly nahrazeny FontAwesome-Icons. Některé šablony byly odstraněny (např. „Článek potřebuje rozšíření“) nebo byly přiřazeny (např. „Poznámky“). Třídy CSS byly buď odstraněny, nebo harmonizovány Byly odstraněny konkrétní odkazy na Wikipedii, které nevedou k článku nebo kategorii (jako „Redlinks“, „links to edit page“, „links to portals“). Každý externí odkaz má další obrázek. Kromě několika drobných změn designu byly odstraněny mediální kontejnery, mapy, navigační krabice, mluvené verze a geomikroformáty.


Upozornění: Protože daný obsah je v daném okamžiku automaticky převzat z Wikipedie, ruční ověření bylo a není možné. LinkFang.org proto nezaručuje přesnost a aktuálnost získaného obsahu. Pokud existují informace, které jsou v tuto chvíli chybné nebo mají nepřesné zobrazení, neváhejte a kontaktujte nás: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.